Jak zrobić sadzonki orzecha włoskiego

Orzech włoski jest bardzo pożądanym gatunkiem drzewa z wielu powodów, między innymi z powodu jadalnych orzechów. Oprócz produkcji cennego drewna są one w niektórych rejonach popularnym drzewem krajobrazowym. Jednak ich uprawa może być wyzwaniem. Niektóre z najczęstszych problemów napotykanych podczas uprawy drzew orzecha włoskiego to oparzenia słoneczne, uszkodzenia spowodowane zimnem i choroby.

Nasiona wymagają stratyfikacji

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, nasiona orzecha włoskiego powinny być stratyfikowane wewnątrz lub na zewnątrz przed sadzeniem wiosną. Proces ten pozwala nasionom przyzwyczaić się do niskich temperatur i wilgotnych warunków, które są niezbędne do kiełkowania. Proces ten trwa od 90 do 120 dni.

Stratyfikacja może być osiągnięta przez umieszczenie nasion w mieszaninie piasku i mchu torfowego. Piasek i mech powinny być cały czas wilgotne.

Po stratyfikacji nasion należy je umieścić w macie do rozmnażania i w chłodni. Sadzonki należy regularnie podlewać, gdy rozwiną pierwszy zestaw liści. Kiedy będą gotowe do przesadzenia na stałe, należy przenieść je w słoneczne miejsce na zewnątrz.

Sadzenie drzewa

Drzewa orzecha czarnego powinny być sadzone z gołym korzeniem około cala głębiej niż ich doniczki w szkółce, aby uniknąć oberwania przez mróz, który może wypchnąć główny korzeń w górę i zabić drzewo. Należy pamiętać, aby drzewa orzecha czarnego były oddalone od siebie o 40′ do 80′, a angielskiego o 20′ do 40′.

Przygotuj miejsce sadzenia

Dobrą lokalizacją dla drzewa orzecha włoskiego jest otwarte, słoneczne miejsce z dobrze zdrenowaną glebą. Drzewo to będzie rosło w różnych klimatach i rodzajach gleby. Ogólnie rzecz biorąc, preferują one dobrze odsączone gleby gliniaste o pH pomiędzy 4,3 a 8. Wiadomo również, że w niektórych miejscach tolerują ciężką glinę.

Zapobiegaj zrzucaniu orzechów:

Jednym z największych problemów związanych z orzechami włoskimi jest to, że często zrzucają one swoje orzechy na chodniki i ulice, gdzie mogą zanieczyścić inne rośliny i obszary ludzkie. Mogą również plamić ubrania i skórę, zwłaszcza jeśli zostaną zgniecione.

Pruning:

Niektórzy ludzie przycinają swoje drzewa orzechowe, aby zachęcić do zdrowszej, wyższej i bardziej wytrzymałej rośliny. Można to zrobić wczesną wiosną, zanim rozpocznie się nowy wzrost. Pomoże to uniknąć sytuacji, w której drzewo staje się bezwładne i zaplątane w rosnący baldachim, co może być szkodliwe dla jego zdrowia i wzrostu.

Nawożenie gleby:

Aby drzewo orzechowe było zdrowe i silne, należy nawozić je co najmniej raz w roku. Aby uzyskać optymalne wyniki, przed zastosowaniem nawozu należy wykonać badanie gleby, aby dokładnie określić, jakie składniki odżywcze są niedoborowe. Następnie późną wiosną lub latem zastosuj nawóz azotowy o spowolnionym działaniu z potrójnym superfosfatem i muratem potasu (około 3 funty na drzewo).

Powstała w ten sposób roślina będzie silniejsza i bardziej odporna na choroby i ataki owadów, dzięki czemu stanie się znacznie cenniejszym zasobem dla Twojej posiadłości. W pierwszym sezonie wzrostu należy częściej podlewać drzewo, ponieważ gleba szybko wysycha.

Oprócz dostarczania orzechów, drzewa mogą zapewnić cenny cień i są doskonałymi siedliskami dzikich zwierząt. Mogą być również użytecznym źródłem mulczu.

Podobne tematy