Jak zrobić spawarkę ze spawarki

Spawarki używają wysokiej temperatury do stopienia ze sobą metalowych części. Kiedy części stygną, łączą się tworząc solidny spaw. Jest to bardzo powszechna praktyka w świecie przemysłowym. Jest to również popularne hobby wśród majsterkowiczów i entuzjastów.

Kiedy kupujesz spawarkę, upewnij się, że może ona spawać rodzaje materiałów, z którymi będziesz najczęściej pracować. Na przykład, jeśli będziesz spawać dużo aluminium lub stali, powinieneś kupić spawarkę, która może spawać oba te metale.

Będziesz również chciał sprawdzić maksymalny amperaż dla każdego rodzaju metalu. Informacja ta powinna znajdować się w dokumentacji sprzedażowej wybranej spawarki. Przy każdym spawaniu należy nieco zmienić ustawienia amperażu, ponieważ różne metale mogą być dość grube i wymagają nieco innych amperaży do prawidłowego spawania.

Jeśli amperaż jest zbyt niski, może to spowodować wypalenie elektrody, zanim będziesz miał szansę zespawać wszystkie elementy razem. W takiej sytuacji dobrze jest kupić model, który ma wyższy amperaż niż będzie potrzebny, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty podczas spawania.

Podobnie, gdy wybierasz spawarkę, weź pod uwagę rodzaj paliwa, na którym będzie działać. Niektóre maszyny będą działać na benzynie lub oleju napędowym, podczas gdy inne są zasilane przez generator. Jest to szczególnie ważne, jeśli spawasz na zewnątrz, gdzie urządzenie napędzane silnikiem może nie być idealne dla niektórych projektów.

Do najczęściej spotykanych typów spawarek należą spawarki MIG i spawarki kijowe, które mogą być stosowane do różnych metali i grubości. Są one bardzo łatwe do nauczenia i zapewniają niezmiennie mocne spoiny, które nie wymagają wiele czyszczenia.

Innym popularnym typem spawarki jest spawarka łukowa, która wykorzystuje łuk elektryczny do wytworzenia ciepła potrzebnego do połączenia dwóch metali. Jest to powszechna metoda spawania dużych kawałków metalu, takich jak te w budownictwie.

Istnieje kilka rodzajów spawarek łukowych, ale najpopularniejsza jest MIG (spawanie łukiem elektrycznym). Najważniejszą cechą spawarki MIG jest zmienna prędkość podawania materiału. Dzięki temu spawacz może skupić się na samym spawie, a nie tracić energię na utrzymywanie stałej prędkości podawania materiału.

MIG jest zazwyczaj spawaniem z wyboru dla majsterkowiczów i spawaczy hobbystów, którzy nie mają dużo pieniędzy do wydania na sprzęt. Można znaleźć podstawową spawarkę MIG za mniej niż 100 dolarów, ale trzeba będzie budżet trochę więcej na pakiet all-in-one, który obejmuje pistolet MIG i szpuli.

Kiedy kupujesz spawarkę MIG, poświęć czas na przeczytanie literatury sprzedażowej produktu w celu uzyskania zaleceń dotyczących metalu i rozmiaru drutu, który będzie działał najlepiej dla materiału, który zamierzasz najczęściej spawać. Należy odpowiednio ustawić natężenie prądu i prędkość obrotową szpuli urządzenia.

W zależności od modelu, może być konieczne dostosowanie ustawienia amperażu przy każdym spawaniu, ponieważ różne metale mogą być dość grube i wymagają nieco innego amperażu do prawidłowego spawania. Jeśli nie jesteś pewien, jaki rozmiar elektrody należy zastosować do materiału, który zamierzasz spawać, dostępne są wykresy zalecające rozmiary elektrod.

Podobne tematy