Medyczna marihuana — na jakie choroby pomaga?

W ostatnich latach medyczna marihuana zyskuje na znaczeniu jako alternatywna metoda leczenia wielu schorzeń. Jej skuteczność w terapii wynika z obecności związków chemicznych, zwłaszcza kannabinoidów takich jak THC i CBD, które oddziałują na ludzki organizm, przynosząc ulgę w bólu, stanach zapalnych oraz innych dolegliwościach. THC, będąc głównym psychoaktywnym składnikiem, jest znane z właściwości przeciwbólowych i pobudzających apetyt, podczas gdy CBD, nie wywołując efektów psychoaktywnych, przynosi liczne korzyści zdrowotne, ma bowiem m.in. działanie przeciwdrgawkowe czy neuroprotekcyjne. Nie można również pominąć roli terpenów i flawonoidów, które oprócz wpływu na zapach i smak marihuany, mogą wspomagać jej działanie terapeutyczne.

Zastosowanie medycznej marihuany

Bezsenność jest jednym z najczęstszych problemów, z którym borykają się pacjenci szukający ulgi w medycznej marihuanie. Substancje aktywne zawarte w konopiach, takie jak THC i CBD, mogą przyczyniać się do regulacji cyklu snu, co jest nieocenione dla osób cierpiących na zaburzenia snu. Z kolei w przypadku chorób zapalnych jelit, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego, obserwuje się, że stosowanie marihuany medycznej może przynieść znaczną ulgę.

Pacjenci z zaburzeniami lękowymi również mogą odnaleźć pomoc w terapii marihuaną medyczną, która dzięki swoim właściwościom relaksującym, może przyczynić się do obniżenia poziomu lęku i poprawy ogólnego samopoczucia. W przypadku choroby Parkinsona oraz innych chorób neurologicznych medyczna marihuana jest badana pod kątem swojego potencjalnego działania neuroprotekcyjnego i łagodzenia takich objawów jak drżenie czy sztywność mięśni. Warto jednak zaznaczyć, że każdy przypadek jest indywidualny i wymaga konsultacji z lekarzem, który oceni, czy i w jakiej formie terapia marihuaną medyczną będzie odpowiednia dla danego pacjenta.

Czy marihuana medyczna jest refundowana?

Nie, marihuana medyczna w Polsce nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oznacza to, że pacjenci decydujący się na terapię konopiami muszą pokryć pełen koszt leczenia z własnych środków. Proces rozpoczyna się od wizyty u specjalisty, który po dokładnym przeanalizowaniu stanu zdrowia pacjenta może przepisać marihuanę medyczną. Następnie, pacjent musi wykupić przepisane preparaty w aptece, tym samym realizując receptę.

Recepta z na medyczną marihuanę jest bardzo charakterystyczna — musi się na niej znajdować: nazwa przepisywanej substancji z określoną zwartością THC oraz CBD, liczba gramów suszu konopnego — zapisana słownie i ilościowo, postać farmaceutyczną leku (kwiaty konopi) oraz dawkowanie. Warto wspomnieć, że dla wielu pacjentów zalecana jest również inhalacja za pomocą waporyzatora, co jest uznawane za najbezpieczniejszą formę przyjmowania marihuany medycznej. Zakup waporyzatora również nie podlega refundacji, a jego koszt należy doliczyć do wydatków związanych z terapią. Pomimo braku refundacji, wielu pacjentów decyduje się na to rozwiązanie, doceniając potencjalne korzyści płynące z leczenia konopiami. Więcej informacji: https://marihuanamedyczna.com.pl/

Artykuł promocyjnyPodobne tematy